La Perle już od lat Twoim drogowskazem do Zdrowych Stóp

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

26/05/2020 laperle

Sprawdź nasze  skuteczne metody leczenia grzybicy paznokci bez leków obciążających Twoją wątrobę.

Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, którą wywołują grzyby: dermatofity np. z rodzaju Trichophyton rubrum, a także drożdżaki jak np. Candida albicans, czy grzyby pleśniowe.

Co jest przyczyną wystąpienia grzybicy paznokci?

Wśród czynników sprzyjających występowaniu infekcji grzybiczej należy wymienić przede wszystkim wilgotne i ciepłe środowisko i przewlekły ucisk na płytkę paznokciową (dlatego częściej obserwuje się występowanie grzybicy paznokci stóp niż rąk), nadpotliwość stóp, niewłaściwe obuwie,niewłaściwa dieta i obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne, zaburzenia unerwienia i ukrwienia spowodowane cukrzycą, a także wiek – zmiany troficzne (przebarwienia, zgrubienia) paznokci u osób starszych.

Istotnym jest, że grzybica paznokci jest zakaźna, a zatem osoby, które nie leczą grzybicy paznokci są źródłem zakażenia dla osób ze swojego otoczenia (np. rodziny), ale także dla siebie samych.

Objawy grzybicy na paznokciach – na co zwrócić szczególną uwagę?

Do charakterystycznych objawów infekcji grzybiczej paznokci należą:

  • Kruchość i łamliwość
  • Rozwarstwienie
  • Częściowe wykruszenie
  • Zmiany zabarwienia na kolor białożółty, zielonkawy lub żółtobrunatny
  • Nadmierne rogowacenie paznokciowe (paznokcie zgrubiałe)
  • Uniesienie płytki paznokciowej w wyniku rogowacenia,
  • Przerośnięte łożysko paznokcia.

A zatem jeśli zauważyłaś/eś, że Twoje paznokcie zmieniły barwę, stały się kruche i łamliwe lub zgrubiałe i zrogowaciałe – prawdopodobne jest, że cierpisz na grzybicę paznokci.

Do kogo się udać z tego typu problemem? Jakiego specjalistę wybrać?

Jeśli stwierdziłaś/eś u siebie któreś z charakterystycznych objawów  grzybicy paznokci, zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyt do podologa, który  ustali dla Ciebie indywidualnie dobrany plan terapii po zdiagnozowaniu rodzaju grzyba, który jest przyczyną infekcji.

Jak rozpoznać czy to jest w ogóle grzybica i jaki rodzaj grzyba zaatakował Twoje paznokcie? Z pomocą przychodzi tutaj badanie mykologiczne dostępne w ofercie Centrum Podologiczno-Medycznego La Perle. Więcej o badaniu mykologicznym (między innymi o tym jak się do niego przygotować) przeczytasz tutaj.

A jak leczymy schorzenie w WCP-M La Perle?

Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawanasowania infekcji i jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta Do wyboru mamy:

Czy grzybicę trzeba leczyć?

Jest to choroba zakaźna, którą możesz zainfekować również swoich domowników.

Nieleczona grzybica paznokci może doprowadzić do: zniszczenia płytki paznokcia, którą bardzo trudno będzie odbudować, a w konsekwencji do utraty paznokcia; rozprzestrzeniania się infekcji na inne obszary ciała np. przestarzenie międzypalcowe (grzybica międzypalcowa);

Jak zapobiegać problemowi?

Istotne znaczenie ma:

  • Higiena stóp, ich dokładne wycieranie i osuszanie (szczególnie przestrzenie między palcami).
  • Nadmierna potliwość stóp sprzyja rozwojowi grzybicy (więcej przeczytasz tutaj) dlatego stosuj preparaty rekomendowane przez podologa.
  • Warto także nosić cienkie i bawełniane skarpety (skarpety pierz w wysokich temperaturach). *Nie zakładaj butów na gołe stopy!
  • Przede wszystkim nie chodź boso w miejscach publicznych np. na basenie.
  • Nie korzystaj z narzędzi takich jak pilniki czy cęgi należących do innych osób.

Pamiętaj, że grzybica paznokci to poważna infekcja, której nie możesz lekceważyć!

Umów wizytę
online