Badanie diagnostyki podologicznej - ABI

Diagnostyka w kierunku PAD

PAD (Peripheral Arterial Disease) to choroba tętnic obwodowych – poważne schorzenie, które znacznie podnosi ryzyko zawału lub udaru!

Przyczyną choroby tętnic obwodowych jest najczęściej zaburzenie krążenia w kończynach dolnych. Tętnice w nogach ulegają zwężeniu w wyniku tworzenia się blaszek miażdżycowych (odkładania się cholesterolu w ścianach tętnic), a to przyczynia się do ograniczenia przepływu krwi bogatej w tlen.

Choroba tętnic obwodowych nie jest tylko chorobą kończyn dolnych, lecz może pojawić się we wszystkich tętnicach ciała (z wyjątkiem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgu). W przypadku 60% pacjentów chorujących na PAD niedrożność występuje w nogach, również w sercu lub mózgu.

Wskaźnik kostka-ramię – jak działa?

Do diagnostyki PAD i monitorowania rozwoju choroby służy wskaźnik kostka-ramię (ang. ankle-brachial index, ABI). W urządzenie do jego pomiaru powinny być wyposażone wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

Urządzenie pozwala na pomiar wskaźnika ABI. Jest to bardzo ważny wskaźnik, gdyż jego obniżenie oznacza zwężenie tętnic spowodowane blaszkami miażdżycowymi, a więc pozwala na wykrycie choroby tętnic obwodowych i kontrolowanie jej postępów. Innymi słowy, oznaką postępów choroby są zmiany w wynikach pomiaru ABI.

Warto zdecydować się na pomiar ABI, nawet jeśli czujemy się zdrowi. Są pacjenci, którzy nie wykazują objawów, a mimo to cierpią na PAD. Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zwężenie tętnicy przekracza 70% światła naczynia krwionośnego.

 

Wyniki pomiaru ABI u zdrowego człowieka wynosi od 1,00 do 1,40. Wskaźnik ten pokazuje, że ciśnienie w kończynach dolnych jest równe lub nieco wyższe niż w kończynach górnych.

Choroba tętnic obwodowych jest nieuleczalna, a leczenie służy jedynie ograniczeniu objawów. Pacjenci, u których zdiagnozowano PAD, powinni regularnie kontrolować wskaźnik ABI w celu wykrycia wszelkich istotnych spadków.

 

Diagnostyka PAD nie jest wystarczająco dostrzegana w dziedzinie zdrowia publicznego.

Zaledwie 25% pacjentów cierpiących na PAD otrzymuje stosowne leczenie. Tak niski odsetek wynika głównie z tego, że ludzie zazwyczaj nie wiedzą o chorobie.

Pacjenci cierpiący na PAD mają wyższy wskaźnik śmiertelności w ciągu 5 lat niż pacjentki z rakiem piersi. Badania wykazały, że jednie 30% osób, u których wykryto PAD, przeżywa kolejne 15 lat.

 

Urządzenie do automatycznego pomiaru wskaźnika kostka-ramię pozwala szybciej diagnozować pacjentów!

 

Pomiar ABI – jak przebiega?

Pomiar ABI polega na założeniu mankietów, wciśnięcia przycisku startu i odczytaniu wyników. Mobilność, prostota systemu i obiektywność wyników to zależy, które pomagają w codziennym wykonywaniu pomiarów diagnostycznych.

Pomiar wskaźnika kostka-ramię za pomocą jest wiarygodna i szybsza alternatywa dla pomiaru dopplerowskiego za pomocą sondy.

PAD obniża jakość życia – dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie i podjęcie leczenia.

Nowości

Wszystkie nowości
Prezent
Gabinet La Perle Wielkopolskie Centrum Podologiczno-Medyczne
08:00 - 20:00
poniedziałek - piątek
termin indywidualny
sobota
Konin, ul. Wojska Polskiego 33 (budynek C)
gabinet nr 158 (na terenie Przychodni Multimed)
63 246 71 36
509 491 058, 790 820 530
Gabinet La Perle Wielkopolskie Centrum Podologiczno-Medyczne
Filia Turek
10:00 - 18:00
poniedziałek - piątek
Turek, ul. Kolska Szosa 28 (budynek rehabilitacji RODAMED)
516 498 737