La Perle już od lat Twoim drogowskazem do Zdrowych Stóp

Jak rozpoznać grzybicę paznokci i skóry – czyli badanie mykologiczne w gabinecie podologicznym

01/06/2020 laperle

Grzybica paznokci ze względu na swoje objawy często mylona jest z innymi patologiami paznokci i skóry stóp. Dlatego istotne w jej diagnozie jest wykonanie badania mykologicznego dostępnego w ofercie naszego gabinetu podologicznego La Perle

Badanie mykologiczne – wskazania do przeprowadzenia

  • zmiana koloru płytki paznokciowej (białożółtawa, zielona, brunatna)
  • mętna, pogrubiała, krusząca się płytka paznokciowa,
  • rumieniowo – złuszczające zmiany na stopach i przestrzeniach międzypalcowych,
  • świąd skóry.
  • Inne objawy grzybicy paznokci, o których przeczytasz tutaj.

Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne polega na pobraniu fragmentu zmienionej chorobowo tkanki (naskórka, płytki paznokciowej lub mas rogowych), jednorazowymi lub sterylnymi narzędziami używanymi do tego typu zabiegów podologicznych.

Materiał mykologiczny zostaje dokładnie zabezpieczony i przekazany do laboratorium, gdzie po odpowiednim opracowaniu pobrany materiał ogląda się pod mikroskopem.

W celu określenia rodzaju grzyba chorobotwórczego należy przeprowadzić tak zwaną hodowlę mykologiczną. Identyfikacja grzyba wywołującego infekcję grzybiczą umożliwia zastosowanie właściwego leczenia, odpowiedniego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy na badanie muszę przyjść na czczo?

Oczywiście, że nie! Musisz natomiast pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:

  • Należy zmyć lakier zwykły lub hybrydowy z paznokci 2-3 dni przed badaniem.
  • Nie należy stosować miejscowych środków przeciwgrzybicznych na paznokcie i stopy (np. lakiery p/grzybicze, pudry) min. 3 tygodnie przed badaniem, dotyczy to również preparatów i olejków stosowanych na własną rękę przez „doktora  GOOGLe” (np. olejek herbaciany, ocet i inne:}
  • Przy leczeniu doustnymi środkami przeciwgrzybicznymi należy zgłosić się na badanie minimum 2-3 miesiące po zakończonej terapii.

Czy badanie jest bolesne?

Nie. Pobranie materiału odbywa się przy użyciu sterylnych narzędzi rotacyjnych, a zatem jest bezbolesne, od razu możesz wrócić do normalnego funkcjonowania – chodzenia czy uprawiania sportu.

Dlaczego warto wykonać badanie mykologiczne?

Po pierwsze dlatego, że my podolodzy nie oceniamy grzybicy  na tzw. ,,oko”, ponieważ wygląd płytki paznokciowej może wyglądać bardzo podobnie  w przypadku innych schorzeń w obrębie paznokci: choroby dermatologiczne typu łuszczyca, liszaj płaski, przyjmowanie niektórych leków, choroby bakteryjne np. Pseudomonas, ogólnoustrojowe np. cukrzyca, onycholiza mogą wyglądem sugerować zmiany o podłożu grzybiczym.

Po drugie, płytkaipaznokciowa i wały  paznokciowe są atakowane przez różne rodzaje grzybów: dermatofity, grzyby drożdżopodobne, grzyby pleśniowe. Dlatego ważne jest określenie lekooporności, a możliwość identyfikacji rodzaju grzyba pozwala na podjęcie skutecznej terapii.

Jak odczytać wynik?

Wynik badania jest możliwy do odbioru 4-6 tygodni po pobraniu materiału do badania. Interpretacja wyniku należy do kompetencji podologa lub lekarza. Nie proś zatem „pani z recepcji” o interpretację wyniku. Najlepiej będzie umówić się na wizytę kontrolną, na której podolog przedstawi Ci wyniki badania i zalecenia dotyczące dalszej terapii.

Czy konieczna jest terapia lekarza dermatologa grzybicy paznokci?

Tak czasami jest to konieczne jeżeli zmianom w obrębie płytki paznokciowej towarzyszą również zmiany grzybicze w obrębie skóry stóp czy przestrzeni międzypalcowych. Wtedy materiał zakaźny jest również pobierany  ze zmian skórnych i wynik badania poddawany inerpretacji lekarskiej

W Centrum Podologiczno – Medycznym La Perle macie Państwo możliwość uzyskania porady  doświadczonego lekarza dermatologa.

 

 

Umów wizytę
online